2024. október 1

 

Kis Szent Teréz rózsaesőjéről   

 

Kis Szent Teréz valószínűleg az a szent, aki a legtöbb csodát tette az Egyházban. (A Szűzanyát nem számítom ide.) René Laurentin francia teológus szerint Szent Antal foglalkozik az elveszett tárgyak megtalálásával, Lisieux-i Szent Teréz pedig minden mással. Ez nem egészen igaz, hiszen egy katona kérésére a saját ereklyéjét is megtalálta 1915 márciusában a csatamezőn. A katona lova lecövekelt, mint Bileám próféta szamara, s nem volt hajlandó mozdulni, míg gazdája a lába elől fel nem vette a keresett ereklyét…

A Lisieux-i Kármel archívuma 13500 csodaelbeszélést őriz 1899-től napjainkig. Ezek nem mind gyógyíthatatlan betegségekből való megható gyógyulások, hanem beszélnek kapott kegyelmekről, segítő közbelépésekről. Bár az elbeszélések mintegy felét gyógyulások alkotják, vannak közöttük megtéréselbeszélések, spirituális kegyelmek, veszélyből való szabadítások, tanulmányi vagy szakmai előmenetelben megtapasztalt segítségek, a családi, baráti, társadalmi, pszichés, érzelmi vagy akár anyagi, gazdasági téren kapott kegyelmek. Ezeket a kegyelmeket néha olyan jelenségek is kísérik, mint illatok érzése, Teréz személyes megjelenése vagy hangjának hallása. Néha humoros helyzetek is, mert Teréz szeret meglepőnek mutatkozni.

Katona nagyszülők unokájaként sok csoda fűződik az első világháború idején a katonáknak nyújtott segítő jelenlétéhez. Nem csupán a franciákat, a németeket is segítette. Mindazokat, akik bizalommal segítségül hívták. Egyik kétkedő törzsőrmesternek ezt a választ adta, amit az a bensejében hallott: „A Jóisten családjában a tagok mind szeretik egymást, és megkülönböztetés nélkül segítik a családokat, országokat, és a menny magasából a szentek különös érdeklődéssel fordulnak azok felé, akik segítségül hívják őket.” (Burette, 44)

 

Hogyan vált Teréz csodatévő szentté?

Apácaként Teréz legfőbb vágya az volt, hogy szeresse Jézust és megszerettesse. A csodái is ebbe a vágyába illeszkednek bele. Azzal a határozott céllal teszi, hogy csodái haszonélvezőit Isten felé fordítsa, hogy többet imádkozzanak, hogy alázatosak, szerető szívűek legyenek. Vagyis Teréz a bizalom és a szeretet kis útjára akarja vezetni őket, hogy közelebb kerüljenek a Jóistenhez, hogy a hit útján járjanak, ahogy ezt Jézus is tette az evangéliumok lapjain.

A halála utáni tevékenységével kapcsolatban Teréz kétféle módon fogalmazta meg a szándékát. Egyrészt, hogy szeretne jót tenni a földön, másrészt, hogy rózsaesőt fog hullatni.

Nézzük meg ezt a két megfogalmazását külön-külön.

 

Jót tenni a földön

Közelgő halála kapcsán Teréz egyre többet gondolt a jövőjére, és megszületett benne a vágy, hogy ha már nem élhet tovább e földön, hogy Jézusért dolgozzon, akkor a halála után szeretne tovább dolgozni érte és az ő ügyéért. Ez a gondolat az ő idejében még egyáltalán nem volt elterjedve, Teréz azonban mélyen vágyakozott rá.

Utolsó színdarabjában, amelyet Szent Szaniszlóról nevezett nővér jubileumára írt 1897 februárjában, Teréz Szent Szaniszló szájába adja saját kérését, akinek megjelent a Szűzanya és közölte vele, hogy nemsokára átlép az örökkévalóságba. „Ó, mennyire boldog vagyok…. Nemsokára egy gyenge gyermek külsejében, ugyanakkor dicsősége teljében szemlélhetem Jézust…. Drága Anyám, nemsokára hallhatatlan trónodon látlak téged!... (Kis szünet után:) Semmit sem sajnálok a földön, ugyanakkor van egy vágyam… olyan nagy vágyam, hogy nem leszek boldog a mennyben, ha az nem valósul meg…. Ah, drága Anyám, mondd, hogy a boldogok tudnak még dolgozni a lelkek üdvösségén… Ha a paradicsomban nem tudok Jézus dicsőségéért dolgozni, inkább szeretnék a száműzetésben maradni és még harcolni Érte!....” ‒ vallja meg vágyát Szent Szaniszló a Szűzanyának. A Szűzanya válasza erre a kérésre a darabban a következő: „Szeretnéd növelni Jézus, egyetlen szerelmed dicsőségét, neki a mennyei udvarban győzelmet szerezni… Igen, gyermekem, a boldogok tudnak még lelkeket menteni, szeretetük édes lángjai a menny felé vonzzák a szíveket…” „Ó, milyen boldog vagyok… ‒ válaszolja Szent Szaniszló. Mennyország édes Királynője kérlek, hogy amikor nálad leszek a mennyei Hazában, engedd meg, hogy visszajöjjek a földre, hogy védelmezzem a szent lelkeket, azokat, akiknek hosszú pályafutása kiegészíti itt lenn az enyémet. Így rajtuk keresztül az érdemek bőséges aratását vihetem az Úr elé.” A Szűzanya végszava a darabban ez: „Kedves Gyermek, védelmezni fogod a lelkeket, akik ebben a világban küzdenek, s minél bőségesebb lesz az ő aratásuk, annál inkább fogsz ragyogni a mennyben!...” (Œuvres complètes, 944-945) (Nemde ennek megvalósulását látjuk Teréz esetében?!)

Teréz 1897. március 4-12 között elvégezte Xavéri Szent Ferenchez az úgynevezett „kegyelmi kilencedet”, amely arról ismert, hogy mindig meghallgatásra talál. Megvallja legidősebb nővérének, Marie-nak: „Azt a kegyelmet kértem, hogy halálom után jót tegyek, és most biztos vagyok benne, hogy meghallgatásra találtam, mert ezzel a kilenceddel mindent elnyerhetünk, amire vágyunk.” Március 19-én, Szent József ünnepén azonban még elment a Szent József remeteségbe, hogy megkérje a szentet, támogassa Xavéri Szent Ferenchez intézett kérését.

Teréz halálát követően Ágnes anya ezt a mondatot festette Teréznek a köztemetőben lévő sírján álló keresztre: Azzal akarom tölteni az mennyországom, hogy jót teszek a földön.

Teréz pedig, amint megérkezett az örökkévalóságba, tüstént munkához is látott.

 

 

Hogyan vált Teréz rózsás szentté?

Kis Szent Teréz szobra feszülettel és rózsákkal a mellkasán legalább háromszázezer példányban található meg az egész világon, a festményeket pedig talán meg sem lehetne számlálni. Ez a feszülettel és rózsákkal való ábrázolás vált az ő legtökéletesebb azonosítójává, szimbólumává, akárcsak Szent Péternek a kulcsok

Teréz prófétai szavai ugyanis, hogy halála után rózsaesőt hullat a földre, rögtön elterjedtek az Egy lélek története című könyv révén. Ezt a könyvet, amelyet először 1898-ban nekrológként adtak ki, majd növekvő népszerűsége miatt állandóan újranyomtattak, Ágnes anya szerkesztette Teréz kézirataiból. A 12. fejezethez, amely Teréz halálát meséli el, a lapszéli díszítésen mintegy mottóként használták fel a rózsaeső ígéretét egy másik mondásával összeszerkesztve: „Azzal akarom tölteni a mennyországom, hogy jót teszek a földön. Halálom után rózsaesőt hullatok a földre.”

 

1. Virágot hinteni a földön

Teréz írásai tele vannak virágszimbólumokkal, és kifejezetten rózsaszimbólumokkal is. Önéletrajzában egész életét egy tavaszi virág történeteként fogalmazta meg, családját virágszimbólumokkal, rózsákkal és liliomokkal írta le. Gyermekkorában rózsaszirmokat hintett Úrnapján az Oltáriszentségre, fogadalomtételekor ő is rózsakoszorút kapott, utolsó versei között pedig ott van a szirmaira tépett rózsa metaforája… (Versek 51, 1897. május 19.)

Földi életében a virághintés, rózsasziromhintés célja a szeretet kimutatása, bizonyítása volt. Megtette jelképesen is, konkrétan rózsaszirmokat hintve Jézusra, de még inkább tette ezt áldozatok, szenvedések, önmegtagadások felajánlásával.

Újoncmesternőként szokása volt, hogy a novíciákkal együtt egyfajta általa kitalált sajátos szertartás keretében rózsaszirmokat dobtak a belső udvarban lévő feszületre. „Nagy áhítat volt benne, hogy virágokat szórjon a belső udvarban lévő nagy Krisztusra, és később, betegsége alatt, saját feszületét rózsákkal borította, gondosan eltávolítva a hervadt szirmokat.” (Tanácsok és emlékek, 96) Mindez nem csupán kegyes szórakozás volt, hanem komoly lelki tanítással is bírt. Önéletrajza B kéziratában beszélt arról, hogy mit jelent számára ez a gesztus: „Nem tudom másként bebizonyítani a szeretetemet Neked, minthogy virágot hintek, vagyis nem engedek ki a kezemből egyetlen kis áldozatot, egyetlen tekintetet, egyetlen szót sem és felhasználok minden dolgot, még a legapróbbat is arra, hogy szeretetből tegyem… Szeretetből akarok szenvedni, sőt örülni is, így fogok virágot hinteni a trónusod előtt; egy sem kerül majd az utamba olyan, amelynek szirmait ne szórnám elébed… azután virághintés közben énekelni fogok (vajon lehet-e sírni ilyen gyönyörűséges foglalkozás közepette?) – énekelni fogok még akkor is, ha tövisek között kell szednem virágaimat s minél hosszabbak és szúrósabbak lesznek a tövisek, annál dallamosabb lesz az én énekem. Jézus, mire lesznek jók neked az én virágaim és az én énekem?… Ó, jól tudom, hogy ez az illateső, ezek a gyenge és teljesen értéktelen virágszirmok s a szívek legkisebbjének szerelmes énekei kedvesek lesznek számodra. Igen, ezek a semmiségek örömet szereznek majd neked és mosolyra fakasztják a Diadalmas Egyházat; az összegyűjti majd az én szeretetből eléd szórt szirmaimat s a te Isteni Kezedbe teszi, ó Jézus. Ez az Égi Egyház – miután játszani akar az ő kis gyermekével – szintén hinteni fogja ezeket a virágokat, amelyek a te isteni érintésedtől végtelen értéket nyertek; ráhinti a szenvedő Egyházra, hogy kioltsa lángjait, ráhinti a küzdő Egyházra, hogy diadalra juttassa őt!…” (ÖB 4r-v)

Teréz gesztusa, amellyel halálos ágyán rózsaszirmokat szórt a feszületére, mindenkiben nagyon elevenen megmaradt. Ezek a szirmok ereklyék maradtak, amelyek felhasználásáról Teréz már előre beszélt. „Rózsát hoztak neki; szirmait letépve nagy áhítattal és szeretettel ráhintette feszületére; egyenként vette kezébe a szirmokat, és megsimogatta azokkal Urunk sebeit. Szeptemberben – mondta – a kis Teréz még a „tavaszi rózsának” szirmait tépi. »A tavaszi rózsa szirmait Érted tépegetve,/Szeretném letörölni könnyeid!« (Virágot hinteni, V 34,1,3-4) Mivel a szirmok lecsúsztak ágyáról a betegszoba padlójára, nagy komolyan ezt mondta: »Jól szedjék össze, kis nővéreim, ezeket a szirmokat, később szükségük lesz rá, hogy örömet szerezzenek vele… Egyet se veszítsenek el…«” (Utolsó beszélgetések, szept. 14,1.) Itt is ugyanazt a teológiai tartalmat találjuk, mint a B kézirat szövegében: ezek a szirmok, vagyis az ő szeretete és az ebből fakadó áldozatai Jézussal összekapcsolva, az ő érintésétől nyernek értéket, végtelen értéket, mondja Teréz. Ezért tudnak később hasznosak, kegyelemközvetítők lenni mindazok számára, akik hittel fogadják.

 

2. A rózsaeső a mennyből

Június 9-én „Szent Szívről nevezett Mária nővérnek, aki ezt mondta neki: »Milyen bánatosak leszünk, ha itt hagy bennünket!«, ezt mondta: »Ó, nem! Meglátják, olyan lesz, mint egy rózsaeső.«” (Utolsó beszélgetések, 54) A rózsaeső egy Gonzága Szent Alajos történetéből átvett gondolat. Szent Szívről nevezett Mária nővér mondta el a szenttéavatási per során (PO 1644): „Az ebédlőben Gonzága Szent Alajos életéből azt a részt olvastam, amelyben egy gyógyulását kérő betegről van szó, aki rózsaesőt látott ágyára hullani, mint a kapott kegyelem jelképét. »Én is hullatok majd halálom után rózsaesőt« – mondta nekem a rekreáció alatt.”

 

Teréz rózsával való ábrázolására hivatalosan először 1905-ben került sor, amely Céline egyik utolsó, Terézről készített fényképéről (1897. augusztus 30.) merítette az ihletet. Ezen az ábrázoláson Teréz halotti ágyon fekszik, bal kezével a feszületet tartja a mellkasán, jobb keze oldalt kinyújtva egy szirmaira bomló rózsát tart. Ezt az ábrázolást a Lisieux-i Kármel kápolnájában láthatjuk. A virágos tematika az 1910-ben beindított pere során vált erőteljessé. Ekkortól kezdtek sokasodni a Rózsaeső című kiadványok, most már az Egy lélek történetéről leválasztva külön kötetben. Az 1914-es 4. kiadás jelentette a csúcsot, amikor 659 oldalon 664 elbeszélés volt olvasható. A per idején egészen 1920-ig szüneteltették a kiadásokat, de ezek az 1907-1914 közötti kiadások alapvető szerepet játszottak Teréz növekvő közbenjáró erejének megismertetésében. Az ezekhez a kötetekhez készített illusztrációkon egy mennyei felhőből hullanak alá a rózsaszirmok és a rózsák. 

1912-ben új kép jelent meg: a viceposztulátor, Mgr. de Teil kérésére Teréz lelkiségének szintéziseként Céline megalkotta a feszülettel és rózsákkal ábrázolt Teréz portréját. 1922-ben készült el Teréz első szobra. Az 1925-ös szentté avatásával megkezdődtek színes ábrázolásai: Céline festménye 1925-ben, majd a szenttéavatási zászló, aztán 1927-ben a missziók védőszentjévé nyilvánításakor a püspökökre, papokra, szerzetesekre, hívekre rózsaesőt hullató Teréz ábrázolása.

Teréz rózsaesőnek nevezte mindazokat a kegyelmeket, amelyeket halála után közvetít mindazok számára, akik bizalommal fordulnak hozzá és kérik közbenjárását. A rózsa egy szép és nemes virágnak számított az ő korában, és a művész Teréznek fontos volt, hogy egy kegyelem ne csak hasznos, hanem szép is legyen, hogy ne csak egy szükség betöltése legyen, hanem a lélek megnyílása a szépre, nemesre, a legfőbb Szépségre, Istenre.

 

Konklúzió

Kindelmann Károlyné Erzsébet asszony, a Szeretetláng látnokának életében olvastam a következő történetet: Sokat imádkozott megözvegyült fiáért és főként annak gyermekeiért. „A gyermekek anyjához is könyörgött, hogy segítse meg három kis árváját. A tiszteletreméltó édesanya azonban megjelent Erzsébet asszonynak álmában és kezeit szomorúan széttárva csak ennyit mondott: »Túl keveset hoztam magammal!« Az álom mélyen megérintette Erzsébet asszonyt, és évekig elmélkedési témája maradt. Valójában ekkor értette meg igazán, hogy mint jelent »mennyei kincseket« gyűjteni (vö. Mt 6,19-20).” (Begyik Tibor: Velem volt az Isten! 89. old)

Ez a történet kiválóan megvilágítja jelen témánkat. Ennek fényében elmondható, hogy Kis Szent Teréz a földön nagy szorgalommal gyűjtögette azokat a szirmokat, amelyeket immár olyan nagylelkűen hullat a mennyből. Ezt egyébként ő maga is hangsúlyozta halálos ágyán Szentháromságról nevezett Mária nővérnek: „Amikor az Égben leszek, gyakran meg kellene tölteni kis kezeimet imával és áldozatokkal, hogy örömet szerezzenek nekem azzal, hogy kegyelemesőként ezeket a lelkekre hullathatom.” (UB 284)

 

(Magyarázatokat kértem az úttal kapcsolatban, amelyet – mint mondta – tanítani szeretne a lelkeknek halála után – írja Ágnes anya. Mire Teréz válasza:)

„Anyám, a lelki gyermekség útja ez, a bizalom és a teljes ráhagyatkozás útja. Meg akarom tanítani nekik azokat a kis eszközöket, amelyek számomra olyan tökéletesen sikerültek; elmondani nekik, hogy nincs más, csak egy dolog, amit itt lent tenni kell: szórni Jézusra a kis áldozatok virágait, ezt simogatásként felfogni; én így fogadtam, és ezért leszek olyan jól fogadva.” (UB 267)

 

Mi milyen kegyelmet, milyen konkrét rózsaesőt kérünk ma Kis Szent Teréztől?

Sr Katalin I. OCD

 

*******

 

 

2023. október 1

 Születésnapot ünneplünk

 

Ma Kis Szent Teréz mennyei születésnapját ünnepeljük, aki 126 évvel ezelőtt, 1897. szeptember 30-án este lépett át az örökkévalóságba. Ahogy ő maga mondta: „Nem halok meg, belépek az Életbe.”

De földi születésének 150. évfordulóját is ünnepeljük idén, amely 1873. január 2-án történt. 150 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot a modern idők legnagyobb szentje. Egész rendünk ünnepli ezt az évfordulót, és nemcsak a Sarutlan Kármelita Rend és az Egyház (a Szentatya körlevelet készül írni Szent Teréz jubileuma alkalmából), hanem mondhatni, az egész világ, hiszen tavaly az UNESCO felvette Teréz kulturális hagyatékát a világörökségi listára.

Ebben az évben ünnepeljük Teréz boldoggá avatásának 100. évfordulóját is, amelyre 1923. április 29-én került sor, és két év múlva fogjuk ünnepelni a szentté avatását (1925. május 17).

Ebből is látszik, hogy egy nagyszerű életpálya előtt állunk. Teréz azon kevés szent közé tartozik, akik azonnal megérintették az emberek szívét és világszinten azonnal nagy tömegeket tudtak megmozgatni.

Kicsoda ez a Kis Szent Teréz, vagy Lisieux-i Szent Teréz, Thérèse Martin vagy szerzetesi nevén a Gyermek Jézusról és a Szent Arcról nevezett Teréz nővér? (Szívesen feltenném a kérdést: Ki mit tud róla?!) Mivel most a születésének évfordulóját ünnepeljük, a családjára összpontosítva mutatom be őt.

Teréz édesapja, Louis Martin éppen 200 évvel ezelőtt, 1823. augusztus 22-én született Bordeaux-ban. Édesapja kapitányként harcolt Spanyolországban, s az édesanyja is egy kapitány lánya volt. Öt gyermekük született, de ezek mind korán elhunytak, csak az utolsó, Lajos élt hosszú életet. Amikor édesapja leszerelt, visszaköltöztek Észak-Franciaországba, a szeretett Normandiába. Fiúk, Lajos, nem a katonai pályát választotta, hanem inkább a nagy pontosságot igénylő órás mesterséget. Romantikus beállítottságú, imádságos lelkületű fiatalember volt, aki arra gondolt, hogy szerzetes lesz. Ehhez azonban meg kellett volna tanulnia latinul, ami nem sikerült neki. Ezért maradva az órásmesterségnél házat vett, üzletet nyitott és nyolc évig egyedül dolgozott. Mivel nagyon komolyan vette a vallását, és tiszteletben tartotta a vasárnapi pihenés parancsát is, nem nyitotta ki az órás- és ékszerüzletét, pedig akkor lett volna a legtöbb vevője…

Teréz édesanyja Azélie-Marie (Zélie) Guérin 1831. december 23-án született Saint-Denis-ben, mintegy 12 km-re Alençontól egy szegény, háromgyerekes családban. Marie-Louise volt a nővére (Élise) és Isidore az öccse, aki kilenc évvel volt fiatalabb Zélie-nél. Édesapjuk rendőr volt, és amikor nyugdíjba ment, Alençonba költöztek. Édesanyja nem találta a hangot kisebbik lányával, nagyon kemény volt vele, nem tudta kimutatni a szeretetét iránta, ezért Zélie azt mondja, hogy nagyon sokat szenvedett a szívében és olyan szomorú volt a gyermekkora, mint egy szemfödél. Nővérével kitanulták a csipkekészítés mesterségét és önálló műhelyt nyitottak. Nővére azonban nemsokára belépett a Vizitációs nővérek kolostorába, Zélie pedig hiába próbálkozott a Vincés nővéreknél, akik karitatív munkával foglalkoztak, az elöljáró úgy találta, hogy nincs hivatása. Zélie tehát egyedül folytatta a jól menő vállalkozást, kitanulta az összedolgozást (15-20 cm-es csipkedarabok szinte láthatatlan összedolgozását, ami nagy hozzáértést igényel) és több bedolgozóval működött együtt.

Ez a két ember a város Saint-Léonard hídján találkozott össze és három hónap jegyesség után 1858. július 22-én (a kor szokása szerint) éjfélkor összeházasodtak. Louis 35, Zélie 27 éves volt. A házasságkötést követően Louis elmondta vágyát, hogy József-házasságban szeretne élni, amibe Zélie, akit sokkhatásként ért a házasság testi dimenziója, el is fogadott, pedig amikor a Vincés nővérek elutasították, azt kérte a Jóistentől, hogy ha a házasság az ő útja, akkor sok gyereke lehessen és azok mind Istennek legyenek szentelve. Tíz hónap után gyóntatója hatására Louis megváltoztatta véleményét és házasságukból tizenhárom év alatt kilenc gyermek született.  

Az első gyerekük Marie-Louise (1860. febr. 22), aki az édesapa kedvence volt, és „Gyémántnak” becézte őt. Később ő lett Teréz keresztanyja. Másfél évvel később megszületett Marie-Pauline (1861. szept. 7), az édesanya kedvence, aki a „Gyöngy” becenevet kapta. Két év múlva megszületett Marie-Léonie (1863. jún. 3), aki a két erős barna lány után egy gyenge szőke, kék szemű lány lett, és nagyon sok aggodalmat okozott szüleinek és környezetének. Egy évre rá megszületett Marie-Hélene (1864. okt. 13), akit Zélie már nem tudott szoptatni egy időközben keletkezett melldaganat miatt. Két év múlva megszületett az első fiú Marie-Joseph-Louis (1866. szept. 20), de öt hónapos korában elhunyt. Egy év múlva egy másik fiúk született, Marie-Joseph-Jean-Baptiste, aki kilenc hónaposan szintén elhunyt, így odalett a szülők reménye, hogy pap-misszionárius fiaik lehessenek. Aggodalommal várták a következő gyermek születését, aki Marie-Céline lett (1869. ápr. 28). Ő, akárcsak Pauline, magas kort ért meg, kilencven évet. Amikor Céline tíz hónapos volt, elhunyt a kis Hélene öt és fél éves korában. A német-francia háború alatt megszületett Marie-Mélanie-Thérèse (1870. aug. 16), de két hónap múlva elhunyt. Végül 1873. január 3-án megszületett az utolsó gyermekük: Marie-Françoise-Thérèse, a kis Teréz. Édesapja 49, édesanyja 41 éves volt ekkor. Mivel Zélie hetente ír levelet öccsének és sógornőjének, sok részletet tudunk a család életéből. Teréz születése előtt két héttel ezt írja nekik: „Őrülten szeretem a gyermekeket. Arra születtem, hogy gyermekeim legyenek, de ez hamarosan véget ér. E hónap 23-án negyvenegy éves leszek. Ebben a korban már nagymama az ember.” (CF 83) Négy és fél évvel később, 1877. augusztus 28-án Zélie 46. életévében elhunyt. Teréz és négy nővére félárván maradtak. Két és fél hónap múlva az özvegy édesapa lányaival sógoráék közelébe, Lisieux-be költözött.

 

Teréz író zseni volt, megéri megnéznünk, hogy huszonkét éves korában milyen családi portrét rajzolt Önéletrajza bevezetőjében.

„Hét év telt el azóta, hogy az apró virág (Teréz) gyökeret eresztett a Szüzek Jegyese kertjében (a Kármelben), és most három Liliom ringatja mellette illatos kelyhét (Pauline, Marie, Céline), kissé távolabb egy másik liliom (Léonie) nyiladozik Jézus tekintetétől és a két áldott tő (a szülők), amelyen ezek a virágok fakadtak, egy örökkévalóságra egyesült már az Égi Hazában… Ott viszontlátták azt a négy Liliomot, melyek nem nyílhattak ki itt a földön… Ó, bár ne hagyná sokáig Jézus idegen partokon a száműzetésben maradt virágokat; bár válnék már teljessé az a liliombokor az Égben!…” (A4r)

Mint említettem, Teréz édesanyja, Zélie sűrű levelezést folytatott Lisieux-ben élő öccsével és sógornőjével, akiknek három gyerekük született: Jeanne és Mária, s közöttük egy kisfiú, aki születése után el is hunyt. Teréz ezekre a levelekre támaszkodott, amikor Önéletrajzában megrajzolta gyermekkori portréját. Nézzük meg, hogyan mutatja be őt nekünk az édesanyja:

„Egész életemben úgy tetszett a jó Istennek, hogy szeretettel vegyen körül, gyengéd mosolyok és becézgetések nyomait őrzik legelső emlékeim!… de ha sok szeretetet adott mellém, telt abból az én kicsi szívembe is, mert szeretőnek és fogékonynak teremtette, így nagyon szerettem Apát és Anyát és ezer módon fejeztem ki gyöngédségemet, mert igen közlékeny voltam. Csak az eszközeim voltak néha különösek, amint ezt Anyának egy levele is bizonyítja: »Nincs még egy ilyen huncut, mint ez a baba, megsimogat s közben a halálomat kívánja: Ó, milyen jó volna ha meghalnál, kis Anyám!… erre megpirongatják, s így felel: Csak azért, hogy az Égbe menj, hiszen azt mondtad, hogy meg kell halni ahhoz, hogy oda jussunk. Túláradó szeretetében ugyanígy kívánja apja halálát is.«

1874. június 25-én, mikor alig 18 hónapos voltam, anya ezt mondta rólam: »Édesapátok hintát szerelt fel, Céline nem tud hová lenni az örömtől, de ahogy a pici hintázik, azt látni kell, kacagtató, ahogy nagylány módjára tartja magát, el nem eresztené a kötelet, s ha nem száll eléggé, kiált. Elölről megkötjük egy másik kötéllel, de még így sem vagyok nyugodt, mikor olyan magasan repül!«

»Legutóbb furcsa kalandom volt a kicsikével. A ½ 6-os misére szoktam menni, az első napokban nem mertem otthagyni, de látva, hogy sohasem ébred fel, végül is elhatároztam, hogy elmegyek. Az ágyamba fektetem, s úgy odahúzom melléje a bölcsőt, hogy lehetetlenség leesnie. Egyszer elfelejtettem odahúzni a bölcsőt. Hazaérkezem s a kicsi nincs az ágyamban; kiáltást hallok, látom, hogy ott ül egy széken, szemben az ágyam fejével, kis feje a hengerpárnán feküdt, ott aludt s kényelmetlen helyzetében rosszat álmodott. El nem tudtam képzelni, hogy kerülhetett ülőhelyzetben arra a székre, hiszen feküdt azelőtt. Megköszöntem a jó Istennek, hogy semmi baja sem történt, igazán gondviselésszerű volt, hiszen a földre kellett volna esnie, jó Angyala őrködött felette és a tisztítótűzben szenvedő lelkek, akikhez naponta imádkozom a kicsiért, vigyáztak rá; én így magyarázom… ti magyarázzátok, ahogy akarjátok!…«

A levél végén anya hozzáfűzi: »A kisbaba most arcomra tette a kezét és megcsókolt. Ez a csepp jószág el nem maradna mellőlem, mindig a sarkamban van; nagyon szeret a kertben lenni, de ha nem vagyok ott, ő sem marad, s addig sír, amíg csak vissza nem hozzák hozzám…« (Íme, egy másik levélrészlet): »A kis Teréz egyik nap azt kérdezte tőlem, hogy az Égbe fog-e menni. Azt mondtam, hogy ha jó lesz, igen; erre ezt felelte: Igen, de ha nem leszek jó kislány, a pokolba megyek… tudom ám, hogy mit csinálok akkor… Te az Égben leszel, veled repülök… hogy is tudna a Jó Isten megfogni engem?… Ugye jó erősen tartanál a karodban? A szeméből láttam, hogy meg van győződve róla: a Jó Isten is tehetetlen vele szemben, ha anyja karjában van…«” (A 4v-5v)

Íme, Teréz már egészen kiskorában tudta, hogy mekkora a bizalom hatalma, hogy ez a bizalom vezet el bennünket a Szeretethez, aki Isten, aki Jó Isten, mert ő nem más csak Szeretet ‒ ahogy Teréz mondja.

Teréz később azt tanítja, hogy „a szeretet áldozatokból táplálkozik” (C 21v). Ezt már gyerekkorában megtanulta, mert szülei megtanították rá. Íme, hogyan: „Ami a kis szemfülest (Terézt) illeti, az ember nem tudhatja, mire fogja vinni, amilyen pici, olyan szeleburdi! Értelmesebb mint Céline, de távolról sem oly szelíd, makacssága szinte megtörhetetlen, ha egyszer „nem”-et mond, abból nem enged, akár az egész napra pincébe zárhatná az ember, inkább ott feküdne le, mintsem hogy „igen”-t mondjon”… „Emellett arany szíve van, nagyon gyöngéd és nagyon őszinte; érdekes, amint fut utánam, hogy bevallja: – Anya, egyszer meglöktem Céline-t, egyszer megütöttem, de többet nem csinálom. – (Ez így van mindennel, amit tesz.)” (A 7v)

„Céline a picivel együtt kockákkal játszik, időnkint összekoccannak, Céline enged, hogy érdemeket gyűjtsön. Kénytelen vagyok ráncba szedni szegény babát, olyan tomboló méreg van benne, ha nem az ő elképzelése szerint mennek a dolgok, a földön hempereg, mint valami kétségbeesett, aki azt hiszi, hogy már mindennek vége; van, mikor felindulása erősebb, mint ő, csak úgy fojtogatja. Nagyon ideges ez a gyermek, de azért nagyon aranyos és igen értelmes, mindenre vissza tud emlékezni.” (A 8r)

„Olyan természettel, mint amilyen az enyém is, nagyon elromlottam s talán el is kallódtam volna, ha erkölcstelen Szülők nevelnek, vagy akár csak Louise (a szolgáló) is úgy kényeztet, mint Céline-t… De Jézus vigyázott kis jegyesére, úgy akarta, hogy minden a javára váljék, még hibái is, amelyek, miután idejében nyesegették őket, arra szolgáltak, hogy gyarapítsák a tökéletesedésben… Miután volt önszeretetem és szerettem a jót is, mihelyt komolyan kezdtem gondolkozni (s ezt már egész kiskoromban megtettem) elég volt, hogy valamire azt mondják nekem, hogy nem jó s elment a kedvem attól, hogy ezt kétszer mondassam magamnak… Örömmel látom Anya leveleiből, hogy mikor nagyobb lettem, már több öröme telt bennem. Miután csupa jó példát láttam magam körül, természetesen követni akartam azokat. 1876-ban ezt írta: »Még Teréz is próbálkozik néha „gyakorlatokkal.” Édes egy gyermek, értelmes, nagyon élénk, de a szíve érzékeny. Céline-nel nagyon szeretik egymást, ők elegek egymásnak, elszórakoznak ketten.«” (A 8v)

Teréz egy gyerekkori élményével ábrázolja, mint értette meg a lelki élet lényegét: „Egyszer Léonie, úgy gondolva, hogy nagy ő már a babázáshoz, odahozott nekünk egy kosarat, amely tele volt babaruhával, ruhának való szép anyagdarabokkal, a tetején feküdt a babája. – Nesztek, testvérkéim, mondta, válasszatok, ezt mind nektek adom. Céline nyújtotta a kezét s elvett egy kedvére való kis csomag pántlikát. Pillanatnyi gondolkodás után én is nyújtottam a kezem s ezt mondva: – »Én az egészet választom!«, teketória nélkül hatalmamba kerítettem a kosarat; a jelenlévők nagyon igazságosnak találták a dolgot s Céline-nek sem jutott eszébe, hogy panaszkodjék, (neki egyébként elég sok játéka volt, a keresztapja elhalmozta ajándékokkal és Louise is megtalálta a módját, hogy mindennel ellássa, amit csak kívánt). Gyermekkoromnak ez a kis mozzanata egybefoglalja egész életemet; később, mikor már elém rajzolódott a tökéletesség eszménye, megértettem, hogy szentté lennünk nagyon sok szenvedéssel jár, keresnünk kell mindig a legtökéletesebbet, önmagunkat pedig el kell felejtenünk; megértettem, hogy a tökéletesedésnek sok lépcsőfoka van, s hogy minden lélek szabadon feleli a mi Urunk közeledésére, hogy keveset vagy sokat tesz-e érte, egyszóval: választ az Általa megkívánt áldozatok között. S akkor, mint kisgyermekkoromban, így kiáltottam fel: »Istenem, az egészet választom«. Nem akarok félig-szent lenni, nem ijesztő számomra szenvedni érted, csak egyetlen dologtól félek, attól, hogy megtartsam magamnak akaratomat, vedd tőlem, mert »Egészében választom« azt, amit Te akarsz!…” (A 10r-v)

Nagyon érdemes Kis Szent Teréz Önéletrajzát olvasni… Nem csak egyszer, hanem időnként újra meg újra. Lehet, hogy elsőre nem érzünk rá, de ahogy érlelődünk, ahogy egyre inkább előre haladunk a lelki élet útján, annál inkább felfedezzük benne a kincsesbányát. Egyszerű, mint az evangélium, de nagyon messze visz, akárcsak az evangélium. Teréz titka az, hogy evangéliumi, hogy a szeretetre összpontosít, a szeretet intelligenciáját tanítja saját példáján át. 1997. október 19-e óta egyháztanító, az Isteni szeretet tudományának tanítója, vagyis az Isten és felebarát iránti szeretet hitelesített „szakértője”. Teljes szívemből ajánlom! S azt is tanúsíthatom, hogy akit egyszer barátságába fogadott, azt nem hagyja el többé soha!       

Sr. Katalin I. OCD